Každý neúspěch člověka něčemu naučí, pokud se chce nechat poučit.

Jsme spisovatelé, když uskutečňujeme psaní

středa 12. prosinec 2012 18:34

Jsem asi zastánce analogie obou. Poznání skrze ideje i skrze věci, které poznáváme. Reálné vědy předpokládají spíše důkaz, filozofie může pojmout i ideu věci. Filozofie není zkoumání jednostranného, ani na to neexistuje jediná správná odpověď. 

Pokud budu nyní postupovat od událostí, které se dějí, pak budu tuto otázku aplikovat do mých posledních rozhodnutí. Otázka předluženosti. Již delší dobu mám ideu, že budu postupovat tak, jak jsem si určil. Neměnný plán. Otázkou je, zda je uskutečnitelný. V praxi je nejlepším řešením právě rozvinutí ideje do uskutečnění záměru. Od něj neustupovat. Navíc to z psychologického hlediska přináší uklidnění. Snižuje možnost deprese a psychického zhroucení. Zda tedy filozofie přispěla někdy k praktickému životu, pak je zde jeden příklad za všechny. Snad ještě uvedení marxových myšlenek do praxe. Naštěstí není filozofie tím, co se dá aplikovat pomocí metod, když filozofie si své vlastní metody tvoří sama.

Mohu zde například uvést, že ideje Boha, hlavně idea Božího Slova a jeho uvedení do praxe nepřináší užitek. Už jen proto, že je v rukách člověka. Může dojít ke zneužití, stejně jako marxovy myšlenky o dokonalé rovnostářské společnosti. Příkladem je, odsouzení filozofie jako takové, možnosti svobodně studovat a bádat o příčinách a následcích. Filozofie musí vždy zůstat takovou, jaká je. Svobodnou s možností svobodné diskuse. Jinak se o filozofii nejedná.

Jsme filozofy, pokud uskutečňujeme hledání, poznávání, rozčarování z věcí, možností je pojmenovávat a vytvářet si vlastní metody hledání. Tedy uskutečňujeme filozofii.

Jsme spisovateli, pokud uskutečňujeme psaní a tvoření textu, které rozvíjí nejen autora, jeho hledání a vytváření iluze reality ne realitu skutečnou, kterou mohu pojmout vlastními smysly. Uskutečňování psaní je rozvíjení ideje, hlavně pro autora jako osobnosti. Čtenář provádí pouze výběr toho, co je mu nejbližší, co je pro něj pravdivé a uskutečnitelné pro tvorbu jeho vlastní ideje. Utváření uskutečňování jeho snu.

Líbí se mi toto tvrzení: "Potenciálu, možnosti předchází čin, a nikoli potenciál činu (...). Proto se člověk uskutečňuje prostřednictvím člověka, hudebník prostřednictvím hudebníka. Vždy existuje první hybatel, a ten je obsažen v činu (...). Není možné být architektem a přitom nic nepostavit, stejně jako nelze být hráčem na citeru, aniž bychom na ní kdy hráli. A z tohoto důvodu pojem čin označuje pojem dílo."
Aristoteles, Metafyzika

Otázkou nyní je zda pokus o dialog ze strany tazatele byl dán filozofem, či člověkem, který filozofem nikdy nebyl. Asi stejné, jako bych měl uskutečňovat stavbu domu, nikoliv skrze stavitele.

Dobrým spisovatelem tedy můžeme být pouze skrze dobrého spisovatele? Nepostačí idea, že jsem spisovatelem a uskutečňuji spisovatelství, abych se stal dobrým spisovatelem. Bez toho jím nebudu.

To platí stejně i pro filozofii a schopnosti odpovědět na danou otázku.

Problém je, zda dotyčný odpověď pochopí. Není-li filozofem, protože filozofii neuskutečňuje.

Jak je důležité mít schopnost najít sám sebe skrze klacky pod nohy. To je ovšem jiná filozofická otázka.

Václav Hejna

Václav Hejna

Václav Hejna

Většinou budu psát o tom, o čem si myslím, že bych mohl. O tom, čím oslovím čtenáře a alespoň trošku donutím přemýšlet.

Píšu také na blog Idnes. Nepíšu o tom, co si máte myslet, ale o tom, o čem byste mohli přemýšlet. Další blogy a stránky facebook.com/hejnavaclav Signaly.cz a vlastní stylingový: vaclavhejna.blog.cz

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora