Každý neúspěch člověka něčemu naučí, pokud se chce nechat poučit.

Krize z pozice sociální psychologie.... 2.

neděle 7. duben 2013 12:16

  Média jsou v poslední době plná tragických zpráv. Akciové trhy padají, roste nezaměstnanost, snižuje se výkon ekonomiky. Takové zprávy v lidech probouzí nejistotu a obavy o budoucí finanční situaci. Neuvážené jednání je největším nebezpečím a připravujeme se pro nejistou budoucnost. 

  V druhém díle se chci podělit o své vlastní zkušenosti. Dobrá rada zní, "svůj finanční plán měňte pouze na základě životních změn, nikoliv těch tržních."

  I v době ekonomického růstu může být naše životní situace zcela opačná. V době ekonomického růstu a době s nízkou nezaměstnaností využívá mnoho lidí možnosti utrácet. Zvyšuje se tak spotřeba a tím pádem i růst HDP. Vede to k neuváženým krokům, nakupování luxusního zboží na úvěr. I v době, kdy se daří tržnímu hospodářství, náš osobní rozpočet je v krizi. Jak známo, život je jako na houpačce. Proč se v době krize méně utrácí a více spoří? Klesají úroky, jak na straně spořících účtů, tak i na straně úvěrových. Půjčky jsou levnější, protože banky nutně potřebují zisk. V době, kdy spoříme, banky spíše ztrácí. Je to důvodem i bankovních krizí a zadlužování. Snížení ratingů aj. To je zjednodušený popis chování lidí na bázi sociální psychologie. Lidé dělají to, co vidí a o čem se mluví v televizi a píše v tisku. O čem hovoří lidé ve vašem okolí. O čem hovoří členové vlády a jak se hlasuje v parlamentu. To vyvolává emoce u jednotlivců, snížení sebedůvěry v době vysoké nezaměstnanosti. Nakupování tzv. "nutných věcí." Spoření na horší časy, které mohou být díky výkyvům ekonomiky i horší. Což se předpokládá. Jistá bohatá menšina těchto kroků využívá pro transakce nejen na akciových trzích. Poklesy burzovních indexů a vyvolávání ekonomické paniky.

  Pokud ovšem uvažujeme na základě svých osobních životních potřeb, pak jistě omezíme tyto výkyvy tím, jako že investujeme zároveň do rizikových fondů a prokládáme to méně rizikovými produkty peněžního trhu. Měli bychom se tak chovat v osobním životě. K tomu jistě v mnohém pomůže i optimismus. Předpoklad osobního růstu, nejen ekonomického. Vylepšení osobního či domácího rozpočtu. Čím vyšší cíle si stanovíme, tím vyšších met dosáhneme. Je to možné? Jistě, sám s tím mám dobré zkušenosti. I v té nejhorší situaci můžeme posílit a nebo prostě vše vzdát. Pak se vzdávání stane našim životním krédem.

  Tato naše osobní rozhodování přispěje i do výkyvů ekonomiky jako takové. Mám pochybnosti jen v jedné věci. O tvrzení starém jako lidstvo samo, "já sám nic nezmůžu." A ani tento článek zřejmě ničím nepřispěje, lidé mají rádi negativní zprávy, které potvrzují, že bude hůř. A ono bude, když si to budeme myslet. Využijí toho zase ti tzv. "mocní."

Václav Hejna

Václav Hejna

Václav Hejna

Většinou budu psát o tom, o čem si myslím, že bych mohl. O tom, čím oslovím čtenáře a alespoň trošku donutím přemýšlet.

Píšu také na blog Idnes. Nepíšu o tom, co si máte myslet, ale o tom, o čem byste mohli přemýšlet. Další blogy a stránky facebook.com/hejnavaclav Signaly.cz a vlastní stylingový: vaclavhejna.blog.cz

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora