Každý neúspěch člověka něčemu naučí, pokud se chce nechat poučit.

Strach je nepřítel žurnalisty

středa 16. červenec 2014 17:31

Strach mě doprovázel celou dobu. Napsat článek, který sice dobře začal, ale byl zakončen pochybnostmi, ... Strach z rozuzlení problému. Strach ze čtenářů, komentátorů, diskutujících, případně soudního projednávání... Novinář, který publikuje a má strach je pouze a jen opisovatelem již ověřených (neověřených) zpráv tiskových agentur.

Dobrý investigativní novinář si dále ověřuje pravdivost ( v bulváru se tomu možná říká jinak) skutečnosti o kterých informuje veřejnost. Díky existenci etického kodexu jsem se stranil psaní podobných článků, abych ho neporušil. Považoval jsem se tedy za toho etického pisálka, který nebude riskovat (snad život) za použití pera či klávesnice. Proč zřejmě nikdo neocenil mé povídky? Dával jsem si pozor na intimní (příliš intimní) a dojemné scény. Byly to věty plné zábran. O žurnalistice jako takové ani nemluvím. A psal jsem o své bolesti. koho to zajímá. Čtenáře? Chtějí víc....

Co může novináře přimět k tomu, aby začal považovat strach za přítěž. Možná vlastní dopad na dno. Jak to skutečně chodí. proč by měl žurnalista referovat o bezdomovcích, když je úspěšný. Bude to tak i tak umělé. Bylo by to stejné jako napsat reportáž o Karlu IV. Což nelze, protože pak to není reportáž. Koho by to napadlo, pokud tam skutečně nepadne a neuvidí realitu skutečného života společnosti jako celku. Existuje jen úspěch? Můžete padnout i když jste optimisté. 

"Strach dělá z lidí vězně a naděje jim dává křídla...".Vykoupení z věznice Shawshank.

Žurnalistika, strach a neschopnost referovat a válčit perem... Nejsme v totalitní společnosti, chvála bohu. Kdyby se nedostávaly dopisy a další texty z vězení, koncentračních táborů, odbojových organizací. Z Afriky aj. proti čemu bychom bojovali.

Se strachem vybudujeme pouze časopis či deníky, které budou strohé, nezajímavé a nudné... 

Václav Hejna

Václav Hejna

Václav Hejna

Většinou budu psát o tom, o čem si myslím, že bych mohl. O tom, čím oslovím čtenáře a alespoň trošku donutím přemýšlet.

Píšu také na blog Idnes. Nepíšu o tom, co si máte myslet, ale o tom, o čem byste mohli přemýšlet. Další blogy a stránky facebook.com/hejnavaclav Signaly.cz a vlastní stylingový: vaclavhejna.blog.cz

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora